środa, 5 lipca 2017

Lekcja 33. DDL - Index

DDL (Data Definition Language) jest podzbiorem języka SQL Firebird i służy do tworzenia, modyfikowania oraz usuwania obiektów bazy danych.

Jeżeli szukamy w książce informacji, możemy ją całą przeczytać albo użyć indeksu, żeby odnaleźć odpowiedni fragment. W założeniach indeks (index) tabeli bazy danych przypomina indeks książki, z tą różnicą, że indeksy bazodanowe są używane do wyszukiwania konkretnych wierszy w tabeli. Wada indeksów polega na tym, że gdy do tabeli jest wstawiany wiersz, jest wymagany dodatkowy czas konieczny do aktualizacji indeksu o nowy wiersz. Indeks powinien być tworzony na kolumnie, jeżeli pobieramy niewielką liczbę wierszy z tabeli zawierającej ich wiele.

Tworzenie indeksu
Do tworzenia indeksu służy instrukcja CREATE INDEX. Poniższa instrukcja zakłada indeks IDX_UPDATER na kolumnę UPDATER_ID tabeli SALARY_HISTORY.


Indeks można także założyć na więcej niż jedną kolumnę. Poniższa instrukcja zakłada indeks IDX_SALESTAT na kolumny ORDER_STATUS i PAID tabeli SALES.


Modyfikowanie indeksu
Do modyfikowania indeksu służy instrukcja ALTER INDEX. Za jej pomocą możemy aktywować i dezaktywować indeks. Poniższa instrukcja dezaktywuje indeks IDX_UPDATER:



Natomiast poniższa instrukcja aktywuje indeks IDX_UPDATER:


Usuwanie indeksu
Do usuwania indeksu służy instrukcja DROP INDEX. Poniższa instrukcja usuwa indeks IDX_UPDATER:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz