niedziela, 12 marca 2017

Lekcja 12. Funkcje numeryczne.

Funkcje numeryczne służą do wykonywania obliczeń. Przyjmują one liczbę pochodzącą z kolumny lub z dowolnego wyrażenia, którego wynikiem jest liczba. Następnie wykonywane są obliczenia i jest zwracana liczba.

ABS
Funkcja ABS(x) oblicza wartość bezwzględną liczby x. Wartość bezwzględna liczby jest tą samą liczbą, ale bez żadnego znaku (dodatniego lub ujemnego). Poniższe zapytanie pobiera wartość bezwzględne liczb 10 i -10:


Parametry przesyłane do funkcji numerycznych nie muszą być literałami liczbowymi. Dane wejściowe mogą również pochodzić z kolumny liczbowej w tabeli lub każdego poprawnego wyrażenia. Poniższe zapytanie pobiera wartości bezwzględne liczb obliczanych przez odjęcie 100000 od wartości kolumny total_value tabeli sales:


CEILING
Funkcja CEILING(x) (ang. ceiling - sufit) zwraca najmniejszą liczbę całkowitą równą x lub większą. Poniższe zapytanie za pomocą funkcji CEILING() zaokrągla do góry wartości liczby 5,8 i -5,2:

W wynikach otrzymujemy:
  • Zaokrąglenie do góry liczby 5,8 wynosi 6, ponieważ 6 jest najmniejszą liczbą całkowitą większą od 5,8.
  •  Zaokrąglenie do góry liczby -5,2 wynosi -5, ponieważ -5,2 jest liczbą ujemną, a najmniejsza większa liczba całkowita od tej liczby to właśnie -5.


FLOOR
Funkcja FLOOR(x) (ang. floor - podłoga) zwraca największą liczbę całkowitą równą x lub mniejszą. Poniższe zapytanie oblicza za pomocą funkcji FLOOR() część całkowitą liczby 5,8 i -5,2:

W wynikach otrzymujemy:
  • Część całkowita liczby 5,8 wynosi 5, ponieważ  jest to największa liczba całkowita mniejsza od 5,8.
  • Część całkowita liczby -5,2 wynosi -6, ponieważ -5,2, jest liczbą ujemną i największa liczba całkowita mniejsza od tej wartości to właśnie -6.
MAXVALUE
Funkcja MAXVALUE(wartości) zwraca największą wartość z listy wartości. Poniższe zapytanie za pomocą funkcji MAXVALUE() zwraca największą wartość 3,4 i 1:


MINVALUE
Funkcja MINVALUE(wartości) zwraca najmniejszą wartość z listy wartości. Poniższe zapytanie za pomocą funkcji MINVALUE() zwraca najmniejszą wartość 3,4 i 1:


POWER
Funkcja POWER(x, y) zwraca wynik podniesienia liczby x do potęgi y. Poniższe zapytanie oblicza za pomocą funkcji POWER() wynik podniesienia liczby 2 do potęgi 1 i 3:

W wynikach otrzymujemy:
  • Podniesienie 2 do potęgi 1 jest równoważne liczbie 2, więc w wyniku otrzymujemy 2.
  • Podniesienie liczby 2 do potęgi 3 jest równoważne działaniu 2 * 2 * 2, więc w wyniku otrzymujemy 8.
ROUND
Funkcja ROUND(x, y) zwraca wynik zaokrąglenia liczby x do y liczb po przecinku. Jeżeli y nie zostanie określone, x zostanie zaokrąglone do zera miejsc po przecinku. Jeżeli y jest liczbą ujemną, x będzie zaokrąglone po lewej stornie separatora dziesiętnego. Poniższe zapytanie wykorzystuje funkcję ROUND() do zaokrąglenia liczby 5,75 do 0, 1 i -1 miejsca po przecinku:


W wynikach widzimy, że:
  •  5,75 zaokrąglona do zera miejsc po przecinku wynosi 6.
  •  5,75 po zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku wynosi 5,8.
  •  5,75 zaokrąglone do jednego miejsca dziesiętnego po lewej stornie separatora dziesiętnego (na co wskazuje znak ujemny) wynosi 10.
SIGN
Funkcja SIGN(x) zwraca znak liczby x. Jeżeli x jest liczbą ujemną, funkcja zwraca -1, jeżeli x jest dodatnia, funkcja zwraca 1. Jeżeli x wynosi 0, funkcja zwraca 0. Poniższe zapytanie pobiera znaki liczb 5, -5 i 0:

W wynikach widzimy, że:
  •            Znak liczby -5 to -1, tzn. że liczba jest ujemna.
  •            Znak liczby 5 to 1, tzn. że liczba jest dodatnia.
  •            Znak liczby 0 to 0, tzn. że liczba jest zerem.
SQRT
Funkcja SQRT(x) zwraca pierwiastek kwadratowy liczby x. Poniższe zapytanie oblicza pierwiastek kwadratowy liczby 25 i 5:


TRUNC
Funkcja TRUNC(x, y) zwraca wynik obcięcia liczby x do y miejsc po przecinku. Jeżeli y nie zostanie określony, liczba x zostanie przycięta do zera miejsc dziesiętnych. Jeżeli y jest liczbą ujemną, liczba x będzie przycinana po lewej stornie separatora dziesiętnego. Poniższe zapytanie przycina liczbę 5,75, do 0,1 i -1 miejsca dziesiętnego:

  W wynikach widzimy, że:
  •             5,75 po przycięciu do zera miejsc dziesiętnych wynosi 5.
  •             5,75 po przycięciu do jednego miejsca dziesiętnego po prawej stornie separatora dziesiętnego wynosi 5,7.
  •             5,75 po przycięciu do jednego miejsca dziesiętnego po lewej stornie separatora dziesiętnego (na co wskazuje znak minus) wynosi 0.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz